Robin Shilp Sharma – Mnich, který prodal své ferrari (audiokniha)
Keď sa človek zbadá až pri infarkte
Ak ste aspoň nazreli do sveta motivačnej literatúry, určite ste o tejto knihe počuli. Názov je veľmi zaujímavý, veď kto by už len chcel predať svoje vlastné ferrari?! Nuž, keby sme sa vedeli zbaviť niektorých materiálnych statkov, možno by sa nám žilo lepšie.
Ak ste si mysleli, že toto je autobiografický román, nie je to celkom tak. Autobiografický je len sčasti, a to v tom, že aj Robin Sharma bol právnik nespokojný so svojím životom, a preto sa ho rozhodol zmeniť. Tu sa ale podobnosť príbehov končí.
Hlavnou postavou knihy je Julian Mantl, ktorý sa (na rozdiel od autora knihy) nezbadal vo svojich dvadsiatich piatich rokoch, ale pekne si „počkal“ do vyššieho veku na infarkt, ktorý dostal z prepracovanosti, nezdravej stravy a nedostatku spánku. Po tejto udalosti sa rozhodne, že sa do svojej pôvodnej práce právnika viac nevráti, ale sa vydá do Indie hľadať Sivanských mníchov, ktorí poznajú tajomstvá spokojného života. Predtým však, ako z názvu vyplýva, predá svoje ferarri, svoj dom, a zbaví sa všetkých svojich vecí, ktoré už nepotrebuje.
Audiokniha sa počúva výborne, hlas Jiřího Dvořáka je upokojujúci. V knihe sú dve hlavné postavy, a Dvořák sa s touto úlohou popasoval výborne. Hlasy mení, a preto presne viete, kedy hovorí kto. Úprimne som bola pri počúvaní audioknihy v tom, že ju nahovorili dvaja ľudia, preto klobúk dole. Pred začiatkom každej kapitoly je iná znelka, ktorá dotvára pozadie v štýle indických tónov. Takisto je po začiatku každej znelky iný výrok. Naopak, na konci každej kapitoly je aj zhrnutie, kde je nakreslený symbol (len v knihe), schopnosť (čo máte praktizovať), múdrosť (čo ste sa naučili), techniky (ako čo robiť) a významné myšlienky. Toto zhrnutie nakoniec mi príde veľmi výstižné, pretože niekedy som sa pristihla pri tom, že pri rozprávaní dlhšieho príbehu som sa trochu stratila, na konci ale prišlo zjednodušené zhrnutie, takže som o nič neprišla. Tak isto ak sa chcete k audio/knihe vrátiť, ale nechce sa vám čítať všetko odznova, stačí len prejsť ku koncu kapitoly k hlavným bodom.
V knihe je uvedených viacero poučných metód, akými si urobiť lepší život. Sedem hlavných je: ovládnuť svoju vlastnú myseľ, sledovať cieľ, praktizovať kaizen, žiť disciplinovane, rešpektovať vlastný čas, nezištne slúžiť iným a prijať prítomnosť. Tieto metódy nie sú viac-menej ničím novým, no sú vysvetlené veľmi pekne a logicky.
Osobne ma trochu prekvapilo zistenie, keď som sa o autorovi chcela dozvedieť viac, že svoje myšlienky v knihe zozbieral od rôznych náboženských vodcov a iných významných osobností v histórii. Neviem vôbec, či bol niekedy v Himalájach.
Možno ste už počuli (alebo aj čítali) knihy ako Štyri dohody či Sila prítomného okamihu. Sám autor ich v tejto knihe tak isto spomína. A uvediem hneď jedno mínus – áno, ľudia takéto motivačné knihy potrebujú. Tak isto je jasné, že každá kniha má v sebe inú formu „duchovna“, iných rád a iných „receptov na šťastný život.“ No po čase zistíte, že niektoré rady sa začínajú opakovať, čo je na jednej strane dobré, pretože aspoň vidíte, že to funguje u viacerých. Na druhej strane, treba nám naozaj toľko motivačných kníh? Ak sa človek nepoučí z jednej, tak sa nepoučí ani z tých ďalších.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Mnich, který prodal své ferrari Robin Shilp Sharma
- Žáner: Životná filozofia, náboženstvo
- Jazyk: CZ
- Vydavateľ: Rybka Publishers
- Dĺžka: 7 hodín 34 minút
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!